Niedziela, 03 Listopad 2024 r. , Huberta, Miły, Sylwii
Jak objawia się zaćma?
9
Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. Zaćma najczęściej dotyka kobiet po 60 roku życia, ale może pojawić się wcześniej. Chorują na nią osoby po 50 roku życia, a nawet po 40. Dlatego wskazane jest aby po 50 roku życia regularnie wykonywać badanie dna oka, które pozwoli na wykrycie ewentualnych schorzeń. Zaćma może pojawić się w wyniku długotrwałego zażywania sterydów np. gdy chorujemy na astmę czy reumatoidalne zapalenie stawów. Do problemów z widzeniem może się przyczynić także cukrzyca.
Zaćma powstaje w wyniku zmętnienia soczewki, która w przypadku zdrowego oka jest przezroczysta. Mętna soczewka utrudnia przedostanie się światła do siatkówki, przez co pojawiają się problemy z widzeniem. Chory na zaćmę ma ciężko dobrać odpowiednie okulary korekcyjne albo musi często je zmieniać. Choroba ta atakuje zazwyczaj oboje oczu ale nie koniecznie w taki sam agresywny sposób. We wczesnym jej stadium stosowane są krople opóźniające zmętnienie soczewki. Jednak później i tak konieczna jest operacja polegająca na zniszczeniu uszkodzonej soczewki i zastąpieniu jej na nową syntetyczną.
Więc jeśli widzenie staje się zamglone, niewyraźne, kolory postrzegasz z mniejszą wyrazistością i intensywnością lub oczy Ci łzawią to warto udać się do okulisty bo to pierwsze z objawów zaćmy. Ponadto zaczynamy gorzej widzieć w ostrym świetle, a nawet pojawia się podwójne lub zwielokrotnione widzenie jednym okiem. Nie należy lekceważyć tych objawów ponieważ zaćma może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.