Niedziela, 06 Październik 2024 r. ,   Artura, Fryderyki, Brunona

Wzrok najważniejszy, a potem inne zmysły!

   3
Człowiek posiada pięć różnych zmysłów, które ułatwiają mu życie. Należy do nich wzrok, słuch, smak, węch, dotyk. Dzięki nim odbieramy bodźce zewnętrzne. A poprzez to mamy kontakt ze światem i drugim człowiekiem. Każdy z nich jest ważny i potrzebny. Lecz na pierwszym miejscu należy postawić zmysł wzroku.

I tak:
- Dzięki słuchowi słyszymy, gdyż rozpoznajemy natężenie i częstotliwość dźwięków. Za pomocą słuchu następuje zamiana drgań powietrza na wrażenie dźwiękowe, które rozpoznajemy i rozumiemy.
- Smak, to kolejny zmysł związany z jamą ustną i językiem, gdzie znajdują się kubki smakowe. Dzięki nim rozpoznajemy smaki.
- Za pomocą nosa rozpoznajemy zapach. Zapachy rozpoznajemy poprzez setki receptorów.
- Natomiast dzięki receptorom na skórze rozpoznajemy bodźce czuciowe, czyli reagujemy na dotyk.
- Na koniec pozostała analiza najważniejszego naszego zmysłu, czyli wzroku, który stanowi absolutną podstawę.

Dlaczego wzrok jest tak ważny ?

Dlatego, bo dostarcza człowiekowi większości informacji z otaczającego go świata. Nasz wzrok daje nam możliwość obierania bodźców wywołanych przez promieniowanie elektromagnetyczne ze środowiska. Następnie nasz wzrok dokonuje wielu czynności związanych z analizą tych bodźców. I dzięki temu widzimy Boży świat.
Aby wzrok dobrze funkcjonował oko musi być stale nawilżane i oczyszczane. Dzieje się to podczas mrugania. Dorosły człowiek w ciągu jednej minuty mruga od 15 - 20 razy. A noworodek tylko od 1 - 4 razy na minutę.

Ponieważ wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka dlatego należy odpowiednio o niego dbać. I nie zaniedbywać nawet najmniejszych dolegliwości. A dolegliwości nasz wzrok może mieć różne.

- Jedną z dolegliwości, która pojawia się najczęściej i sprawia, że człowiek traci wzrok jest zaćma. Jest to uciążliwa choroba oczu i może doprowadzić do zupełnej ślepoty. Lecz jest ślepotą odwracalną. Dochodzi do niej wówczas, gdy na soczewce oka pojawiają się zmętniałe obszary nie dopuszczające promieni światłą do siatkówki chorego oka. I wówczas odbierany obraz staje się niewyraźny lub w ogóle następuje całkowita ślepota. Podczas krótkiego zabiegi wstawiana jest nowa soczewka i chory odzyskuje wzrok.

- Znacznie poważniejszą chorobą jest jaskra. Gdyż jest choroba prowadząca do postępującej i nieodwracalnej ślepoty. Następuje wówczas, gdy dojdzie do uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. Głównym winowajcą tej choroby jest ciśnienie gałki ocznej.

- Jeszcze inną przyczyną ślepoty może być odklejenie siatkówki. Siatkówka jest elementem odbierającym bodźce wzrokowe. Dlatego jej uszkodzenie grozi nieodwracalną ślepotą. Do chorób siatkówki należy nie tylko odwarstwienie siatkówki, czy jaskra. Może również być to retinopatia cukrzycowa lub nadciśnieniowa.

- Zapalenie rogówki oka, to także niebezpieczna choroba narządu wzroku. Wywołują ją drobnoustroje chorobotwórcze, które wnikają w obręb oka i doprowadzają do nacisku i w efekcie zapalenia.
Uszkodzić rogówkę oka można również poprzez działanie mechaniczne, czyli uszkadzając unerwienie oka poprzez na przykład dzióbnięcie. Często dochodzi do takiej sytuacji podczas nieochraniania wzroku, gdy wykonywana jest niebezpieczna dla wzroku praca.



Twój pupil nieustannie drapie i wyciera okolice oczu? A może ma problem z widzeniem lub mruży oczy? Zmiany w oku zwierzęcia mogą dotyczyć...
Optima to ubezpieczenie multiagencja działające 10 lat na rynku. W ofercie firmy można znaleźć ubezpieczenia największych Towarzystw...
Centrum Rehabilitacji Elżbiety Gawłowskiej jest do Waszej dyspozycji. Zajmujemy się przeprowadzaniem kompleksowej rehabilitacji i fizjoterapii u...